بانک مرکزی اعلام‌کرد: پارسال ۲۷ هزار و ۸۴ بنگاه کوچک و متوسط تامین مالی و دستورالعمل اجرای طرح تامین مالی بنگاه‌های مذکور برای امسال نیز ابلاغ شد.

بانک مرکزی اعلام‌کرد: پارسال ۲۷ هزار و ۸۴ بنگاه کوچک و متوسط تامین مالی و دستورالعمل اجرای طرح تامین مالی بنگاه‌های مذکور برای امسال نیز ابلاغ شد.

به گزارش نقش نیوز از بانک مرکزی، با توجه به نامگذاری امسال به «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» از سوی رهبر معظم انقلاب‏ و همچنین پیرو ابلاغ دستورالعمل تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط در پنج سال گذشته و اتخاذ رویکرد مساعدت مقرراتی، زمینه مناسب‌تری به‌ ‌منظور تأمین مالی واحدهای یاد شده فراهم شد. طبق اعلام بانک مرکزی براساس اطلاعات دریافتی از سامانه ثبت‌نام واحدهای تولیدی، سال گذشته ۲۷ هزار و ۸۴ بنگاه کوچک و متوسط با تخصیص مبلغی معادل ۸۵۶ هزار و ۴۸۲ میلیارد ریال توسط شبکه بانکی تامین مالی شد.

امسال نیز بانک مرکزی با توجه به شرایط ویژه اقتصادی و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشور، برای هموارسازی مسیر تولید ملی و حمایت از بنگاه‌های اقتصادی در راستای تحقق شعار تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها، هدایت نقدینگی جامعه به سمت بخش‌های مولد و تامین مالی تولیدکنندگان داخلی و تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی را هدف‌گذاری کرده است.

دستورالعمل تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط ۱۵ ماده و هفت تبصره دارد که نهم خردادماه در جلسه کمیسیون اعتباری بانک مرکزی تصویب شد.

گفتنی است، براساس دستورالعمل ابلاغی بنگاه های اقتصادی می‌توانند از این تسهیلات برخوردار شوند که از سوی کارگروه استانی معرفی شوند، محصولات آنها بازار فروش قابل قبولی داشته باشد، بنگاه‌های اقتصادی متوقف یا در حال فعالیت کمتر از ظرفیت اسمی که علت تعطیلی آن از سوی موسسه توجیه باشد.همچنین بنگاه‌هایی که به دلیل وصول مطالبات از دستگاه‌های دولتی نتوانسته‌اند تعهدات خود به شبکه بانکی را ایفا کنند و بنگاه‌های اقتصادی که از میزان اشتغال پایدار برخوردار باشند می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند