نقش نیوز - خاشی گفت: صادرات کالا از گمرکات خراسان جنوبی در هشت ماهه سال جاری بیش از ۴۲۱ میلیون و ۴۵۲ هزار دلار بوده است.

رضا بهنام – خراسان جنوبی – «محمدعلی خاشی» با اشاره به عملکرد هشت ماهه سال جاری گمرکات استان اظهار کرد: در این مدت مجموع کالای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان از نظر ارزشی ۴۲۱ میلیون و ۶۵۲ هزار و ۴۵۲ دلار و از نظر وزنی ۲ میلیون و ۳۸۶ هزار و ۱۷۸ تن بوده است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش ۶۶ درصد و از لحاظ وزن ۴۵ درصد افزایش داشته داشته است.
خاشی با اشاره به صادرات قطعی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرود بیان کرد: از ابتدای امسال سه هزار و ۵۷۴ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۸۲ میلیون و ۶۳۵ هزار و ۱۳۹ دلار به وزن بالغ بر یک تن و ۱۰۹ هزار و ۹۶۴ تن تشکیل شده است.
وی ادامه داد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه ۴۵ درصد، از نظر ارزش ۳۰ درصد و از نظر وزن ۲۷ درصد افزایش داشته است.
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی عمده‌ترین اقلام صادراتی استان را سیمان، صیفی جات، روغن سوخت تقطیری، هیدروکربن، کاشی و سرامیک، گازوئیل، هیدروکربن سبک، نخود آبگوشتی، نمک و تخم مرغ خوراکی اعلام کرد که به کشور افغانستان، عراق، ترکیه، آذربایجان و تایوان صادر شده است.

خاشی با اشاره به صادرات ماده ۱۱۶ بیان کرد: در هشت ماهه سال جاری ۱۱ هزار و ۸۸۸ فقره پروانه به ارزش ۳۳۹ میلیون و ۱۷ هزار و ۳۱۳ دلار به وزن بیش از یک میلیون و ۲۷۶ هزار و ۲۱۵ تن ارائه شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ۷۸ درصد و از نظر وزن ۶۶ درصد افزایش داشته است.
وی اظهار کرد: عمده اقلام خروجی موضوع ۱۱۶ شامل شیشه، سیمان، خوراک آماده طیور، ایزوگام و غیره بوده است.
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی ادامه داد: از ابتدای امسال ۱۱ فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش یک میلیون و ۶۹۲ هزار و ۴۱۹ دلار به وزن ۳۵۹ تن تشکیل شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۷۷ درصد، از نظر ارزش ۹۴ درصد و از نظر وزن ۸۳ درصد کاهش داشته است.

به گفته وی عمده اقلام وارداتی به استان را قطعات مربوط به خط تولید کاشی، بذر یونجه، گوسفند، شاهدانه بو داده، لوازم یدکی، گلپر فرآوری نشده، زغال سنگ شسته نشده و ماسک تشکیل می­ دهد که از کشورهای چین و همسایه وارد شده است.
خاشی با اشاره به ترانزیت کالا بیان کرد: در هشت ماهه امسال چهار هزار و ۹۲۰ دستگاه کامیون به وزن ۱۵۳ هزار و ۲۷۶ تن از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده است.
وی ادامه داد: این کالاها شامل گردو آرکا، کود اوره، پنل خورشیدی، آرد گندم، موتورسیکلت، روغن خوراکی، سیگار، کود شیمیایی، شکر و روغن موتور از کشور اندونزی، چین، ترکمنستان، هندوستان، امارات، روسیه و ترکیه از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده است.